
Karla Mičel, 36-godišnjakinja iz Velike Britanije, suočila se s nečim što u početku nije izgledalo ozbiljno – ubrzanim radom srca, bolovima u nogama i otežanim disanjem. Iako je prvo pomislila da se radi o početku menopauze, odlučila je da potraži ljekarsku pomoć. Prve analize su ukazivale na anemiju, ali njen ljekar nije stao na tome. Insistirao je na dodatnim pregledima, što se ispostavilo kao ključan korak u spašavanju njenog života.
Kroz kolonoskopiju otkriveno je da Karla ima rak debelog crijeva – bolest koja sve češće pogađa i mlađe osobe, iako se često pogrešno smatra bolešću starijih. Anemija, s kojom je prvobitno dijagnostikovana, prisutna je kod čak 75% oboljelih od ovog tipa raka, što dodatno naglašava važnost detaljnih analiza.
Nakon dijagnoze, otkriveno je da Karla ima Linčov sindrom – nasljedno stanje koje značajno povećava rizik od pojave raka debelog crijeva, ali i drugih vrsta karcinoma. Upravo zbog toga Karla je odlučila da se aktivno bavi edukacijom o ovom sindromu i ranim simptomima raka crijeva.
Simptomi koje nikako ne treba zanemariti uključuju promjene u ritmu pražnjenja crijeva (zatvor ili dijareju), bolove u stomaku, neobjašnjiv gubitak kilograma, hronični umor i krv u stolici. Rano otkrivanje raka uveliko povećava šanse za uspješno liječenje – gotovo svi pacijenti kojima se dijagnoza postavi u ranoj fazi imaju vrlo visoku stopu preživljavanja.
Karla je prošla kroz hemikolektomiju – operaciju tokom koje joj je uklonjen dio crijeva zajedno sa zahvaćenim limfnim čvorovima. Iako je prvobitno vjerovala da je rak u početnoj fazi, ispostavilo se da se proširio na treći stadij, što je zahtijevalo dodatne runde hemoterapije.
Danas je Karla u remisiji i svojom pričom šalje snažnu poruku – slušajte svoje tijelo, ne ignorišite simptome i redovno se kontrolišite. Njeno iskustvo služi kao važan podsjetnik koliko rana dijagnoza može spasiti život.