Ovo o svojoj djeci nikome ne treba da pričate: Čak ni rodbini

Ovo o svojoj djeci nikome ne treba da pričate: Čak ni rodbini

Postoje stvari o kojima ne treba pričati, čak ni o svojoj djeci, pa ni rodbini.

U današnjem brzom 21. vijeku, gdje tehnologija brzo napreduje, često se osjećamo naprednijim od naših predaka. Ponosni smo na svoja dostignuća, vjerujemo da znamo sve o svijetu i kako živjeti ispravno. Ipak, postoji paradoks: uprkos svim dostignućima, neka stara sujeverja i iracionalni strahovi i dalje čvrsto sijede u našim umovima.

Na primjer, trudnoća i porođaj su trenuci kada su sujeverja posebno izražena. Budući roditelji često kriju svoju radost do posljednjeg trenutka, plašeći se da bi je podijelili mogli privući negativnost. Možda to izgleda čudno, ali mnogi vjeruju da, ako prebrzo podijele svoju sreću, nešto loše može poći naopako. Ovaj osjećaj vjerovatno se prenosi s generacije na generaciju, a uprkos svim napredovanjima u medicini i zdravlju, ostaje.

Nakon rođenja djeteta, mnogi roditelji nastoje pokazati bebu samo onima koji su im najbliži. Postoji vjerovanje da je bolje čekati dok dijete ne napuni godinu dana kako biste izbjegli da mu naškodite. Ovo također može zvučati apsurdno, ali strahovi su i dalje prisutni. Međutim, čim prođe ta godina, isti ti roditelji s radošću dijele fotografije svoje djece na društvenim mrežama, pokazujući svaki njihov korak, svaki osmijeh, kao da žele cijeli svijet obavijestiti o svojoj sreći.

Ova kontradikcija nas zaista tjera na razmišljanje.

Ali, zašto smo tako oprezni? I da li je ovaj oprez zaista opravdan?

Starac Nikolaj Gurjanov, uvaženi duhovni upravnik, nudi bezvremenski savjet: pazite šta govorite o svojoj djeci, bilo da se radi o pritužbama ili hvalama. Njegova mudrost seže kroz vjekove, podsjećajući nas da reči imaju moć i da ih neće svi primiti sa čistim srcem.

Premudrost Starca

Starac Nikolaj je jednom rekao: „Ne žalite se na svoju djecu nikome osim svetima i Bogorodici. I nemojte se hvaliti, nemojte iritirati svoje neprijatelje. Biće loše – ljudi će biti srećni. Ako je dobro, bit ćete zavidni.“

Zamislite ovo: dvoje prijatelja iz djetinjstva, koji su nekada dijelili radosti i tuge, sreću se nakon mnogo godina. Jedna je srećno udata, ima djecu koja svakodnevno oduševljavaju i iznenađuju. Druga je, unatoč godinama provedenim u potrazi za ljubavlju, i dalje sama. Ili je možda udata, ali sanja o djetetu koje se, nažalost, nikada nije pojavilo.

Kada se sretnu, razgovor počinje teći kao rijeka. Srećna prijateljica priča o tome kako njena djeca prave prve korake, kako uče čitati i pisati, kako je usrećuju svojim uspjesima. U tom trenutku, druga prijateljica može osjećati zavist. Sluša, a u njoj se javljaju pomiješana osjećanja: radost zbog druge, ali i gorčina zbog svoje situacije. Koliko često se susrećemo s takvim emocijama? Normalno je osjećati ljubomoru kada netko živi život o kojem sanjamo.

Međutim, postoji zanimljiva stvar: ponekad nalazimo čudnu satisfakciju u dijeljenju teškoća. Kada srećna prijateljica počne pričati o tome kako njezina djeca izazivaju bijes ili kako njezin tinejdžer postaje buntovan, druga prijateljica može osjećati da njezina situacija ipak nije tako loša. Možda pomisli: “Pa, ona ima svoje probleme. To je mala uteha koja joj pomaže da se nosi sa svojim iskustvima.”

Takva osjećanja mogu izazvati talas negativnosti. Zato starac Nikolaj savjetuje da obiteljske stvari – i radosti i problemi – treba čuvati u tajnosti. On nas podsjeća da što manje govorimo o životima naše djece, manja je vjerovatnoća da ćemo privući zavist, osudu ili nesvjesnu štetu.

Moć molitve nad ogovaranjem

U teškim trenucima, kada vaš tinejdžer ne želi slušati ili kada bijes vašeg mališana čini beskrajnim, prirodno je tražiti utehu od drugih. Ali Gurjanov predlaže da se okrenete molitvi.

Zašto molitva? Zato što vas povezuje s višom silom koja zaista može pomoći. Starac je vjerovao da roditelji koji se mole za svoju djecu – iskreno i bez brige – stvaraju duhovnu osnovu koja djecu vodi ka uspjehu i sreći. Često je govorio da djeca čiji su roditelji molili za njih “lakše nalaze put”, postižu svoje ciljeve i uspijevaju u svojim profesijama.

Ako vam je teško, zapalite svijeću kod kuće ili posjetite mirnu crkvu. Razgovarajte s Bogom ili svecima kao s bliskim prijateljem. Podijelite svoje brige i nade, i pronađite utehu u tišini vjere.

Nemojte se hvaliti pobjedama svoje djece, nemojte dijeliti njihove najdublje tajne, ne govorite o njihovim iskustvima, ne žalite se na njih.

Neka to postane pravilo – bolje je čuvati mnogo toga u tajnosti, kako o svojoj djeci, tako i o svojim najmilijima. Postoji stara izreka:

„Ne perite svoje prljavo rublje u javnosti“ – učinit ćete dobro sebi i drugima. A na obično pitanje: „Kako si?“ Najbolje je odgovoriti skromno: „Polako, uz Božiju pomoć.“

Ova mudrost se odnosi i na izazove i na pobjede. Kada netko pita: „Kako su djeca?“ Dovoljan je jednostavan i skroman odgovor, poput: „Dobro im ide, hvala.“

Kao što je mudro rekao Bernard Šo: „Naučite da nikome ništa ne govorite i sve će biti u redu.“

To ne znači da se izolujete ili pretvarate da je život savršen. Umjesto toga, radi se o zaštiti svoje porodice od neželjene pažnje ili zavisti.

Mudrost starca Nikolaja Gurjanova podsjeća nas da živote naše djece trebamo čuvati s pažnjom. Uzdržavanjem od prigovaranja i hvalisanja, ne samo da ih štitimo od negativnosti, nego ih učimo vrijednostima poniznosti, samoće i zahvalnosti.

Na kraju krajeva, neki od najdragocjenijih životnih darova su namijenjeni da ih čuvamo, a ne da ih izlažemo.