Milorad Dodik: Ključna figura koja utiče na nestabilnost i izazove mira u Bosni i Hercegovini

Milorad Dodik: Ključna figura koja utiče na nestabilnost i izazove mira u Bosni i Hercegovini

Milorad Dodik i njegov uticaj na stabilnost Bosne i Hercegovine: Izazovi mira i vladavine prava

Prema francuskom listu Libération, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, već gotovo dve decenije zaoštrava političku atmosferu u Bosni i Hercegovini. Njegove secesionističke i pravosudne akcije izazivaju sumnju u stabilnost države i ozbiljno narušavaju vladavinu prava.

Ključni izazovi koje Dodik postavlja

Negiranje genocida u Srebrenici
Dodik kontinuirano negira genocid u Srebrenici, što je zločin međunarodno priznat krajem 1990-ih. Njegove izjave, uključujući i one iz jula 2024. godine, kada je UN predlagao rezoluciju o 11. julu kao Međunarodnom danu sjećanja, označile su ovaj događaj kao „grešku“, ali ne i genocid. Ovakav pristup polarizuje javnost i ugrožava suočavanje sa prošlošću.

Zakonodavni sukobi i kriza vlasti
U prvim mesecima 2025. Dodik je inicirao zakone koji delegitimišu nadležnosti državnih sudova i policije u Republici Srpskoj. Ove mere su izazvale optužbe za pokušaj udara na ustavni poredak BiH, a međunarodna zajednica ih je okarakterisala kao „ustavnu krizu“.

Presuda i međunarodni pritisak
U februaru 2025. Sud BiH je Dodika osudio na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog delovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika. Istovremeno, Dodik je intenzivirao kampanju blokade državnih institucija, što je izazvalo osudu SAD, Evropske unije i drugih međunarodnih aktera.

Geopolitička pozadina: Ko podržava Dodika?

Dodik uživa podršku Srbije, Rusije i Mađarske, zemalja koje često blokiraju sankcije ili diplomatske mere protiv njega. Njegove česte posete Moskvi i bliski odnosi sa Putinom dodatno komplikuju regionalnu situaciju. U RS-u je izgradio autoritarni sistem sa paralelnim institucijama — od sudova i policije do poreskih organa — što dodatno destabilizuje državni sistem.

Zašto je Dodikov uticaj opasan?

  • Politička polarizacija: Negiranje genocida i secesionističke tendencije produbljuju etničke podele u BiH.

  • Narušavanje vladavine prava: Ignorisanje sudskih odluka i zloupotreba državnih struktura urušavaju poverenje građana u pravni sistem.

  • Regionalna nestabilnost: Pokušaji otcjepljenja Republike Srpske ugrožavaju Daytonski sporazum i mogu izazvati domino efekat u regionu.

Preporuke i budućnost

Libération poziva međunarodnu zajednicu, posebno EU i SAD, da ne ostanu nijemi pred ovim izazovima. Ukoliko se Dodiku dozvoli da nastavi sa destabilizujućim aktivnostima, Bosna i Hercegovina može se suočiti sa daljim pravnim i političkim kolapsom, što preti miru na Zapadnom Balkanu.

Milorad Dodik je jedan od glavnih faktora koji ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine. Njegove akcije — od negiranja genocida, blokiranja državnih institucija, do stvaranja paralelnih struktura — predstavljaju ozbiljnu pretnju regionalnoj stabilnosti. Domaći i međunarodni akteri moraju delovati odlučno i koordinisano kako bi očuvali suverenitet i integritet ove multietničke države.