Nakon nedavnih medijskih izvještaja o tome da su Francuska i Njemačka uputile “non-paper” dokument državama članicama Evropske unije, sada je dostupan i kompletan sadržaj ovog dokumenta koji poziva na konkretnu političku i diplomatsku akciju u vezi s aktuelnim dešavanjima u Bosni i Hercegovini.
Dokument, datiran na 12. maj 2025. godine, nosi naslov “Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH”, a u njemu se predlažu sankcije i mjere usmjerene prema rukovodstvu Republike Srpske, uključujući političku izolaciju, finansijske restrikcije i institucionalne zabrane na nivou EU.
Prema informacijama iz diplomatskih izvora u Briselu, dokument su inicirale dvije ključne članice Unije – Francuska i Njemačka – a distribuisan je svim državama članicama sa ciljem koordinacije zajedničkog odgovora na, kako se navodi, “ustavnu krizu” u BiH.
Glavne poruke dokumenta
U non-paperu se traži uvođenje pojedinačnih i kolektivnih sankcija protiv pojedinaca, uključujući predsjednika RS Milorada Dodika, kao i privremena finansijska i institucionalna blokada prema entitetu RS.
Dokument je izrađen u okviru zaključaka Političkog i sigurnosnog komiteta EU (PSC) od 26. marta 2025. godine, a njegov cilj je da podstakne raspravu o zajedničkom odgovoru EU na poteze koje vlasti RS sprovode nakon presude Dodiku i usvajanja niza zakona koje Brisel smatra protivustavnim.
Ključne tačke dokumenta
1. Obrazloženje:
-
Navodi se da trenutna kriza u BiH predstavlja najozbiljniji izazov od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
-
Sporna je serija zakona usvojenih u RS, uključujući Zakon o VSTV-u RS, Zakon o zabrani djelovanja institucija BiH u RS, Nacrt novog Ustava RS i druge.
2. Ciljevi:
-
Neposredni cilj je povlačenje zakona koji se smatraju neustavnim.
-
Dugoročno, cilj je potpuni povratak RS u ustavni okvir BiH i normalno funkcionisanje svih državnih institucija.
3. Predložene mjere:
-
Finansijska podrška:
Obustava sredstava iz Investicijskog okvira za Zapadni Balkan koja se odnose na RS, kao i zaustavljanje bilateralnih projekata. -
Sankcije:
Aktivacija postojećeg EU mehanizma sankcija (Odluka 2011/173/ZVSP). Ukoliko nema konsenzusa unutar EU, predlažu se usklađene nacionalne mjere članica – zabrana putovanja i zamrzavanje imovine. -
Proširenje EU:
Jasno se ističe da potezi RS nisu kompatibilni s evropskim putem BiH. Napredak BiH biće uslovljen ispunjavanjem 14 prioriteta Evropske komisije. -
Kontakti s dužnosnicima RS:
Predlaže se prekid zvaničnih kontakata s osuđenim ili optuženim funkcionerima, uz intenziviranje komunikacije s opozicijom i civilnim društvom.
Zaključak
Dokument je izazvao burne reakcije, naročito u Srbiji i Republici Srpskoj, gdje je već održana sjednica Savjeta za nacionalnu bezbjednost. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić informisao je javnost o sadržaju dokumenta i mogućim posledicama po regionalnu stabilnost.
Evropska unija, kako se ističe u dokumentu, ostaje otvorena za dijalog i deeskalaciju, ali jasno poručuje da su mir, ustavni poredak i evropski put BiH prioritet koji neće biti doveden u pitanje.