Nova fronta u hibridnom sukobu: Moldavija, Gruzija i Zapadni Balkan kao mete ruskog uticaja

Nova fronta u hibridnom sukobu: Moldavija, Gruzija i Zapadni Balkan kao mete ruskog uticaja

Nova faza hibridnog sukoba: Moldavija, Gruzija i Zapadni Balkan pod ruskim uticajem

Kako rat u Ukrajini ulazi u treću godinu, geopolitička pažnja se preusmerava na druge ključne regione istočne i jugoistočne Evrope. Prema analizi dr Ivane Stradner iz Fondacije za odbranu demokratija, Rusija intenzivira hibridne operacije u Moldaviji, Gruziji i na Zapadnom Balkanu, koristeći kombinaciju političke destabilizacije, propagande i ekonomskog pritiska.

Moldavija – sledeća tačka ruske strategije

Moldavija, država između Ukrajine i Rumunije, postaje glavna meta ruskih aktivnosti. Moskva optužuje NATO za militarizaciju regiona i širi priče o stranom mešanju u predstojeće izbore. U regiji Pridnjestrovlje, gde su stacionirane ruske snage, ruska podrška separatističkim vlastima i finansiranje proruskih političara dodatno ugrožavaju stabilnost.

Predstojeći izbori u septembru 2025. mogli bi odlučiti da li Moldavija ide ka Evropskoj uniji ili se vraća pod snažniji ruski uticaj.

Bosna i Hercegovina – izazovi mira na Zapadnom Balkanu

Bosna i Hercegovina ostaje ranjiva na ruske pokušaje destabilizacije. Političke podele i retorika o secesiji, koju promoviše lider Republike Srpske Milorad Dodik, povećavaju tenzije u zemlji. Rusija nastoji da oslabi ulogu NATO-a i pozicionira sebe kao ključnog igrača u regionalnim sukobima.

Gruzija – povratak pod ruski uticaj

U Gruziji, vladajuća stranka Gruzijski san približava se Moskvi kroz zakonodavne izmene koje ograničavaju građanske slobode, po uzoru na ruski model. Odlaganje pregovora o članstvu u EU do 2028. dodatno produbljuje zabrinutost. U separatističkim regijama Abhaziji i Južnoj Osetiji, Rusija nastavlja da podržava tenzije i separatizam.

Potreba za međunarodnim odgovorom

Dr Ivana Stradner apeluje na međunarodnu zajednicu, posebno Veliku Britaniju i saveznike, da se suprotstave ruskim hibridnim strategijama kroz zajedničke informacione kampanje, diplomatski pritisak i jačanje demokratije u ugroženim državama.

Geopolitička borba između Zapada i Rusije nije više fokusirana samo na Ukrajinu. Hibridni sukob se širi na Moldaviju, Gruziju i Zapadni Balkan, koristeći političku manipulaciju i podršku lokalnim proruskih akterima. Da bi se sprečila dalja destabilizacija, potrebna je koordinisana međunarodna podrška, jačanje institucija i podrška državama koje teže evropskoj integraciji.