
Profesor Vedran Džihić, politički analitičar i viši istraživač na Austrijskom institutu za međunarodne odnose u Beču, u nedavnom intervjuu govorio je o aktuelnoj političkoj situaciji u Srbiji, evropskim integracijama i ulozi civilnog društva.
Prema njegovim rečima, deo građana koji učestvuje u protestima u Srbiji ima proevropsku orijentaciju, ali istovremeno izražava nezadovoljstvo zbog, kako navode, kompromisa između EU institucija i aktuelne vlasti. Oni smatraju da bi jasniji stav Evropske unije mogao doprineti većem poverenju u proces evropskih integracija.
Profesor Džihić ističe da bi eventualna promena političkog kursa u Srbiji mogla otvoriti put ka snažnijem približavanju EU. Takođe, navodi da predsednik Aleksandar Vučić koristi složenu geopolitičku strategiju balansirajući između različitih međunarodnih aktera, uključujući EU, SAD, Rusiju i Kinu.
U analizi političkog sistema Srbije, Džihić ukazuje na to da je reč o tzv. “kompetitivno-autoritarnom režimu”, u kojem postoji privid pluralizma, ali su ključne institucije, prema njegovim tvrdnjama, pod snažnim uticajem vlasti. On smatra da deo građanskog sektora i dalje funkcioniše, ali pod pritiskom.
Osvrćući se na proteste, Džihić ocenjuje da se u društvu javlja veća spremnost na izražavanje neslaganja, što može ukazivati na moguće promene u političkom raspoloženju. Takođe, naglašava da međunarodna zajednica, uključujući EU, ima značajnu ulogu u daljem razvoju događaja.