Astronautkinja Sunita Vilijams, koja je provela 152 dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS), izazvala je zabrinutost lekara zbog svog zdravlja.
Na nedavnoj fotografiji Vilijamsova izgleda mršavo i ispijeno, što je dr Vinaj Gupta, pulmolog iz Sijetla, ocenio kao znak potencijalnog kalorijskog deficita i fizičkog stresa usled produženog boravka u svemiru.
Misija, koja je za Sunitu Vilijams i njenog kolegu Barija Vilmora započela 6. juna, trebalo je da traje osam dana. Međutim, tehnički problemi sa Boingovom letelicom Starlajner produžili su njihov boravak, a iako su astronauti zadržali pozitivan stav u javnosti, nova fotografija otkriva drugo lice života u svemiru.
“Na osnovu onoga što vidim na fotografiji, njeno zdravlje možda nije u opasnosti, ali ne izgleda kao da je njena telesna težina sasvim normalna,“ izjavio je dr Gupta za “Dejli Mejl”.
Gubitak kalorija uprkos visokokaloričnoj ishrani
Iako astronauti poput Vilijamsove svakodnevno konzumiraju visokokalorične namirnice, uključujući picu i čips, dr Gupta tvrdi da to nije dovoljno. Na fotografiji od 24. septembra Vilijamsova je viđena kako jede picu sa feferonima, ali njen metabolizam verovatno sagoreva više kalorija nego što unosi, čak i uz ovakvu ishranu.
“Njeno telo verovatno sagoreva više kalorija nego što unosi, čak i ako jede picu,” objašnjava dr Gupta.
Boravak u mikrogravitaciji dodatno ubrzava potrošnju energije zbog potrebe tela da se prilagodi ekstremnim uslovima i održi temperaturu, a astronauti dnevno vežbaju oko 2,5 sata kako bi sprečili gubitak mišićne i koštane mase.
NASA preporučuje unos od 3.500 kalorija dnevno tokom misija, ali metabolizam u svemiru troši mnogo više energije nego na Zemlji, jer kombinacija visokokalorične hrane i velikih fizičkih zahteva ne može u potpunosti da nadoknadi gubitak telesne mase.
Žene u svemiru suočene sa dodatnim izazovima
Uslovi u svemiru posebno opterećuju žensko telo. Studija koju je sprovela NASA iz 2014. godine, pokazala je da žene gube više krvne plazme tokom boravka u svemiru, što privremeno ubrzava metabolizam i doprinosi gubitku telesne mase.
Druga studija, sprovedena 2023. na Bal univerzitetu, otkrila je da žene u mikrogravitaciji gube mišićnu masu iz kvadricepsa već nakon mesec dana, dok muškarci sporije reaguju na ove promene.
“Njihova ishrana u svemiru uključuje visokokalorične namirnice – suvomesnate proizvode i proteine, ali to nije balansirana ishrana. Količina kiseonika u vazduhu je manja, zbog čega njihovo telo troši više energije čak i za osnovne funkcije“ naglašava dr Gupta, dodajući da ljudsko telo ima ograničene mogućnosti prilagođavanja uslovima u svemiru.
Dok Sunita Vilijams nastavlja svoju misiju, njeno zdravstveno stanje ostaje pod budnim okom stručnjaka, a njen primer naglašava složenost fizičkih izazova s kojima se astronauti suočavaju tokom dugotrajnog boravka van Zemlje, pogotovo žene.