
U jeku sve ozbiljnijih tenzija na Bliskom istoku, predsjednik Turske, Recep Tayyip Erdogan, uputio je snažne političke poruke koje su odmah izazvale reakcije širom regiona i međunarodne zajednice. Sukob između Irana i Izraela ulazi u šestu fazu, a izjave ključnih lidera sve više oblikuju tok regionalne diplomatije.
Erdogan: Iran ima legitimno pravo na odbranu
U zvaničnom obraćanju medijima, Erdogan je izjavio da “Iran ima legitimno pravo na samoodbranu”, osvrćući se na, kako je naveo, “izraelske napade na suvereni teritorij”. Tom prilikom, izraelske akcije opisao je kao “brutalne i terorističke”, a situaciju nazvao pretnjom po regionalnu bezbednost.
Dan ranije, turski lider nazvao je izraelskog premijera Benjamina Netanyahua „najvećom prijetnjom stabilnosti u regionu“, što je izazvalo burne reakcije, naročito iz Tel Aviva.
Turska se priprema za sve moguće scenarije
Erdogan je poručio da je Turska spremna da odgovori ako sukob eskalira ili se približi njenim granicama. Naglasio je da su bezbednosne i diplomatske institucije zemlje u stanju povećane pripravnosti.
“Pripremamo se za sve moguće scenarije. Ukoliko se posledice konflikta prošire, Turska će znati kako da odgovori u skladu sa svojim interesima,” izjavio je Erdogan.
Najavio je i jačanje domaće vojne industrije, posebno u proizvodnji raketa srednjeg i dugog dometa, s ciljem odvraćanja potencijalnih bezbednosnih rizika.
Reakcija iz Izraela: Oštre kritike na račun Ankare
Odgovor iz Tel Aviva nije izostao. Gideon Saar, izraelski ministar spoljnih poslova, optužio je Tursku za „imperijalističke ambicije“, posebno u vezi sa njenom ulogom u Siriji. Na društvenoj mreži X, kritikovao je Erdoganove izjave i istakao da Ankara koristi trenutnu nestabilnost u regionu za širenje političkog uticaja.
Geopolitičke tenzije i redefinisanje odnosa
Ove izjave dolaze u vreme kada se Bliski istok suočava s novom fazom nesigurnosti. Mnoge države zauzimaju pozicije koje mogu imati dugoročne geopolitičke posledice. Turska, kao članica NATO-a, balansira između evropskih i bliskoistočnih partnerstava, pokušavajući da se pozicionira kao ključni posrednik i regionalna sila.
Iako Erdoganove izjave izazivaju kontroverze, one oslikavaju promenljivu dinamiku međunarodnih odnosa i pokazuju da se Turska sprema za različite ishode aktuelne krize – i diplomatski i vojno.
U trenutku kada svet poziva na uzdržanost, izuzetno je važno pratiti retoriku i poteze lidera koji oblikuju bezbednosnu arhitekturu Bliskog istoka u godinama koje dolaze.