Zašto se mačka trlja o noge svog vlasnika? Mnogi pogrešno tumače to ponašanje, pa ugroze zdravlje ljubimca

Zašto se mačka trlja o noge svog vlasnika? Mnogi pogrešno tumače to ponašanje, pa ugroze zdravlje ljubimca

Stručnjaci kažu da postoje posebni razlozi što se mačka trlja o noge svog vlasnika, a nije ono što većina misli.

Većina vlasnika mačaka redovno se susreće sa “ritualom“ pozdravljanja: mačka prilazi osobi i počinje da se trlja o njene noge, prede, podvija rep, zatim podigne glavu i počne da mjauče, gledajući ga u oči. Da li ljubimac tako izražava svoje pozitivne emocije ili želi da pokaže nešto drugo?

Veterinar Aleksandar Aljasov govorio je o fiziološkim razlozima takvog ponašanja mačke i o glavnim vrstama signala koje ona daje drugima.
Taktilna interakcija je veoma važna

Mačke mogu da komuniciraju sa ljudima i drugim životinjama na nekoliko načina:

  • Zvučna komunikacija (komunikacija između majke mačke i mačića, tokom seksualnog akta, zastrašivanje protivnika itd.)
  • Govor tela (položaji tela i izraz lica: oči, položaj ušiju i brkovi).
  • Miris.

Tokom procesa evolucije, mačka je morala da se stalno prilagođava i poboljšava svoja sredstva komunikacije promenljivim uslovima životne sredine. U interakciji sa drugim životinjama i ljudima, ona koristi sve “komunikacijske kanale” koji su joj dostupni i uz njihovu pomoć prenosi određene poruke koje joj omogućavaju da postigne ono što želi i eliminiše rizik od sukoba.

Zašto se mačke zapravo trljaju o noge svojih vlasnika?

Jedan od najvažnijih načina “komunikacije“ jeste taktilna interakcija – direktan fizički kontakt između mačke i vlasnika.

shutterstock_251274373.jpg
Shutterstock 

“Ovo je moj čovek!”

Taktilne interakcije se koriste za održavanje integriteta društvenih grupa i jačanje veza između životinja i između mačke i vlasnika. Naučnici tvrde da za to postoje posebni fiziološki razlozi, čak ih i naučno potkrepljuju. Mačka se trlja o noge osobe, želeći da pokaže da je on njeno “vlasništvo“.

Trljanje životinja o njihovog vlasnika ima posebno društveno značenje. Obično se mačke trljaju o ljude i predmete na nekoliko načina:

  • kretanje njuške, koje počinje od ugla usta i stiže do uha;
  • nežno trljanje vrha glave i meki, kontrolisani “udarci” po rukama ili nogama vlasnika;
  • trljanje tela i repa.

Žlezde na mačjem licu u podnožju repa, kao i na jastučićima šapa, luče poseban sekret – feromone, koje ljudski nos ne registruje. Značaj mirisa u životinjskom svetu je ogroman, pa mačke “obeležavaju” svoju okolinu (predmete, vlasnike) ostavljajući na njoj svoj miris.

Sposobnost percepcije i analize mirisa omogućava formiranje punopravne slike objekta. Trljanjem o osobu, mačka još jednom signalizira da ga je mačka prihvatila i da je “jedan od njenih”.

Vlasnici mačaka često pogrešno doživljavaju ovo ponašanje kao prosjačenje za hranu, a mačke se brzo tome prilagođavaju i počinju da koriste ovu tehniku za dobijanje hrane čak i ako su site, a rezultat je gojaznosti životinje – ozbiljan poremećaj koji negativno utiče na telo mačke. Prekomerna težina kod životinja može izazvati mnoge zdravstvene probleme, uključujući kardiovaskularne bolesti, dijabetes, patologije zglobova i smanjenje kvaliteta i očekivanog životnog veka uopšte.

shutterstock_2285232433.jpg
Shutterstock 

Najčešće mačka počinje da se trlja o noge kada sretne osobu na vratima stana. Pre izlaska iz kuće, vlasnik je promenio odeću i obuću, tako da je hitno potrebno ažurirati miris.

Takođe, mačka se može trljati o nežive predmete – nameštaj, knjige, sprave kako bi joj okolni prostor bio udoban i poznat (poznati miris za mačku znači sigurno i predvidivo okruženje).

Trljanje stopala, kao što je već pomenuto, može biti društvena navikaili način privlačenja pažnje, ali nije uvek povezano s glađu. Neprestano nagrađivanje poslasticama ili obnavljanje hrane u činiji samo će pojačati lažnu vezu između ponašanja i hrane kod životinje.