
Evropske države sve više ulažu u modernizaciju svojih vojnih kapaciteta, što je rezultat sve većih bezbednosnih izazova u regionu i globalno. Iako su prethodnih godina mnoge zemlje Evropske unije naglasak stavljale na diplomatiju i međunarodnu saradnju, trenutna geopolitička situacija utiče na promenu strateških prioriteta.
U Nemačkoj se, kako piše Deutsche Welle, sve više ističe stav da se bezbednosne pretnje ne mogu uvek rešavati samo diplomatskim sredstvima. Novi ministar spoljnih poslova Johann Wadephul predložio je da se odbrambeni budžet poveća na 5% BDP-a, što bi predstavljalo istorijski zaokret u nemačkoj politici odbrane.
Poljska, koja već troši više od 4% BDP-a na odbranu, planira dodatno jačanje kopnenih snaga, dok Francuska kao jedina nuklearna sila EU razvija vojnu samostalnost sa strateškom prisutnošću u više regiona.
Velika Britanija, s ciljem zadržavanja visokotehnološke prednosti, fokusira se na modernizaciju mornarice i vazduhoplovstva, dok Italija nastoji modernizovati kopnene snage i ojačati svoju ulogu u Sredozemlju.
Uprkos značajnim ulaganjima, prema analizi Global Firepower platforme, najveće svetske vojne sile ostaju Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina i Indija, dok evropske zemlje i dalje zaostaju u globalnom vojnom poretku.